13. Tök (település)
A budai és pilisi hegyvidék kistelepülését a négy tiszta magyar falu egyikeként tartják számon, amely elkerülte a betelepítéseket.
A település és környéke az itt talált leletek szerint már a római korban is lakott hely volt. A Tök melletti Rossz tónál még ma is látható az a kétlyukú rómaiak által épített híd, és az általuk duzzasztott tó gátmaradványai. Ezen a hídon haladt át a "Nagy út"-nak nevezett római út, melynek egyes szakaszain a kőburkolat még ma is látható.Oklevélben először 1467-ben említették, majd a török kori adójegyzékekben is szerepelt. A török megszállást sikerült átvészelnie, lakossága teljes egészében református keresztény maradt. Lakóinak száma az utóbbi 200 évben alig változott
Tök-i jellegzetességek:
A község védett pincesorral büszkélkedhet.
Érdemes megkóstolni a helyi gazdák ízletes borait is a Szőlőhegyi Bormúzeum környékén.
Híres a község nevéhez illő tökös-mákos rétes valamint a töki pompos, ami nem más, mint kenyérlángos szalonnás, hagymás feltéttel.
Tökös-mákos rétes
- 1 db kisebb sonka formájú sütőtök
- 15 dkg cukor
- 1 citrom reszelt héja
- 1 mokkáskanál őrölt fahéj
- kevés tört szegfűszeg
- 10 dkg mazsola
- 20 dkg darált mák
- 1 citrom leve
- 1 csomag 8 lapos kézikészítésû
- réteslap
Elkészítés:
A sütőtököt meghámozunk és kimagozunk, káposztareszelőn lereszeljük, és a többi hozzávalóval (cukor, citromhéj, fahéj, szegfűszeg, mazsola, mák, citromlé) keveréket készítünk.2 db réteslapot konyharuhára kiterítünk, megzsírozzuk, és rászórjuk a keverék 1/4 részét. Lazán felsodorjuk, a tetejét is zsírral megkenjük. Ugyanígy készítjük a másik 3 rudat is, és szép pirosra sütjük.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése