2016. január 7., csütörtök

Csodaszép Magyarország 59.

Kastély


 Újrónafő

Az északi-Hanság szélén a Rédicset Rajkával összekötő 86-os főút melletti bekötőúton közelíthető meg. Mosonmagyaróvártól 8 km-re délnyugatra fekszik. A megye egyik legfiatalabb települése. A faluból kivezető út mellett a déli határrész már védett a hansági erdők miatt. Termőföld területét is a ’Hany’ határozza meg.
A település élete szorosan összefonódott a tőle 8 km-re lévő Mosonszolnokéval.
Újrónafő története Mosonszolnok 1867. évi tagosításával kezdődik.
Határából kihasítottak egy 1600 katasztrális hold területű földdarabot.
Ennek neve Rónafőpuszta volt.
1942-ben Csizmadia Károly mosonmagyaróvári református lelkész és Veres Péter az akkor már ismert író hajdúböszörményi családokat telepítettek be a magyarosítás jegyében.
Az 1940- és 41-ben érkezőket részben már elkészült, szép típusházakban helyezték el.
Gazdálkodásukat családonként 20-25 kh. területű birtokokkal segítették. 1942-re felépült az új iskola és a lakóházak is. A település neve innentől egy ideig Mosonrónafő.
1952-ben a presbitérium társegyházat alapított a mosonszentjánosi egyházközséggel.
A település neve ekkor lett Újrónafő.
A református közösség templom céljaira megkapta a nagy magtár épületet.
Templomuk végül nem lett, hanem az egykori lelkészlakásból alakították ki az imaházukat az 1950-es évek végén.
Nevezetességei:
A
Kastély.
Az egykoron szebb napokat is látott újrónafői  kastély eladásáról már csaknem öt éve döntött a mosonmagyaróvári önkormányzat képviselő-testülete.                                        
A kastély története az 1800-as évekig nyúlik vissza. Ebben az időben vásárolta meg báró Götz Gyula a mosonszolnoki németség tulajdonában lévő 1600 katasztrális hold területet, ahol Rónafőpuszta elnevezéssel telepet alapított.
A báró halála után Somogyi Dezső nábob tulajdonába került a patinás épület, aki, 1900-tól 1921-ig felépített itt 10 holdas területen egy barokk stílusú kastélyt.
A földszinti nagyterem a versaillesi Trianon-palota nagytermét másolta le.  
A földesúr birtokát egy kártyacsatában vesztette el az 1920-as években.
A mosonmagyaróvári Karolina Kórház tüdőosztálya 1961-ben került az egykori vadászkastélyba. Az intézmény első ütemű rekonstrukciója során az itteni osztályokat beköltöztették az anyaintézménybe, így az ingatlan feleslegessé vált.
A kórház rekonstrukció következtében megszűnt intézmény épülete magánkézbe került.
A további sorsa bizonytalannak látszott.
Most azonban úgy tűnik, vevőre talált a kastély.  Egy magyar származású, az Egyesült Államokban élő asszony jelentkezett a közelmúltban, hogy megvásárolná az ingatlant.
A leendő vevő néhány héttel ezelőtt előleget is fizetett, ám két hetet kért, amíg építészetileg megvizsgáltatja az ingatlant. Mivel mindent megfelelőnek talált, a napokban az előleg – a korábban megkötött szerződés értelmében – foglalóvá minősült. A megállapodás szerint a vevő  kifizeti a teljes vételárat az ingatlanért, ami magasabb, mint a kastély eredeti kikiáltási ára volt. A vevő egy magas szintű szolgáltatást nyújtó egészségügyi centrumot kíván létrehozni az újrónafői birtokon
..



Katolikus templom

Iskolaépület                                        
A Biró Tibor által tervezett - egykor látványos számba ment - a régi kisalföldi parasztházak stílusában megépült általános iskola.

Krisztinaberek kiránduló és üdülőhely    Szélerőmű

Az Újrónafői szélerőmű 2005. július 1-jén kezdte meg próbaüzemét. A szélerőmű ünnepélyes átadására 2005. július 25-én került sor.
Szélerőmű

Három darab 78 méter magas, önálló egységből áll, melyek rotorja 48 méter átmérőjű. Összesen 800 kilowatt energiát termelnek, ami kb. 1000 család szükségletét elégíti ki.






Birkapörköltfesztivál

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése