2016. január 30., szombat

Csodaszép Magyarország 70.

Szegedy Kastély 


Acsád

A Szegedy család kastélya

A falu Szombathelytől 14 km-re északkeletre, a Gyöngyös-sík északi részén, az Ablánc-patak mellett fekszik. Határos települések: Meszlen, Salköveskút, Vasszilvágy, Gór, Csepreg.
Vonattal megközelíthető a Sopron–Szombathely-vasútvonalon.
Neve a régi magyar Acsád személynévből ered, mely az Acsa személynév kicsinyítős változata.
A község területén már római korban éltek emberek, ezt bizonyítja, hogy határában 1930-ban római kőszarkofág került elő.
A hagyomány szerint az Ablánc-patakon települt ősi malomban már az 1. században gabonát őröltek. Ablánc nevű határrészén feküdt a középkori Ablánc falu, melynek 865-ben szentelték templomát.
Acsád települést 1255-ben Achad néven említik először.
A Szombathely és Bük között félúton fekvő település volt a Szegedy család egyik központja.
Az itt található SZEGEDY-KASTÉLY késő barokk stílusban épült, amelyet később klasszicista ízlés szerint újítottak fel.
Az épületben a látnivalók élére kívánkozik a díszterem, amelynek mennyezetét freskók díszítenek. . Dísztermében empire stílusú faliképek láthatók.
Az uradalom műemléki védettséget élvez.
Parkja arborétum, természetvédelmi terület.
Az elmúlt évben csodálatosan felújított műemlék kastélyban a Vas Megyei Önkormányzat Időskorúak Szociális Otthona üzemel.  Így látogathatósága korlátozott.

Egy hosszú élet munkája, eredményei elismerést és tiszteletet érdemelnek. Aki ezt a szép kort megéli, a tisztelet érzését vívja ki embertársaiban. 2013. április 4-én Csercsics Andrásné (Margit néni), az acsádi Vas Megyei Időskorúak Szociális Intézetének lakója betöltötte a 100. életévét.

A kastélyparkhoz kapcsolódó híres platánsort az 1820-as években telepítették.
A falu gyöngyszemének is lehetne nevezni az Acsádot és Büköt összekötő út mellett az Ablánc patakot és Ablánc majort, mely ma csárda és fogadó.
A falu határában szép erdők találhatók, különösen az Ablánc-malom környéke ideális kirándulóhely.

Vályi András szerint "ACSÁD. Nevezetes falu Vas Vármegyében, birtokosa Szegedy Uraság, a’ kinek szép kastéllyával díszeskedik, lakosai katolikusok, fekszik Kőszegtöl két mértföldnyire, 12határja sík térségből áll, mellynek a’ földgye termékeny, réttye elegendő, nem külömben legelője marháinak legelésére gazdag, fája a’ mennyi szükséges, szőlő hegyei kevesek ugyan; de e’ fogyatkozását a’ földeknek jósága megelőzi, vagyon kereskedések is a’ szomszéd Kőszegi piatzon, melly szép tulajdonságokra nézve az első Osztálybéli helységek közzé számláltatott."      
Vas vármegye monográfiájában ezt olvashatjuk:Acsád, 110 házból álló magyar község, a szombathely-soproni vasútvonal mentén, 726 r. k. és ág. ev. lakossal. Van vasúti állomása, postája és távirója s körjegyzőségi székhely. Szegedy György és Béla cs. és kir. kamarásoknak itt csinos kastélyuk van, melyet Szegedy Ferencz hétszemélynök építtetett 1824-ben."

Nevezetessége a Kastélyon kívül, hogy itt található Magyarország legidősebb páfrányfenyője, 1820-ban telepítették. Ugyancsak nevezetes a kastélyhoz kapcsolódó védett platánsor.
Evangélikus templom
A Nagyboldogasszony tiszteletére szentelt római katolikus temploma 1600 körül épült.

Római katolikus templom



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése