2016. november 22., kedd

Csodaszép Magyarország 204. Moha

Mohai Ágnes Kft


Moha

Az Áldó-kút vize
A Móri-árokban, a Gaja-patak mentén fekszik. A legközelebbi város Székesfehérvár (9 km).
2009-ig megközelíthető volt a Székesfehérvár–Komárom-vasútvonalon, ekkor állomása megszűnt.


Moha rakodó
Első írásos említése az 1240-es évekből származik, de a település határában a neolitikumból és a bronzkorból származó leleteket is találtak. A faluban 1330-ban már kőtemplom állt.
Az alig 400 fős települést az Ágnes-forrás savanyúvize (Mohai Ágnes) tette híressé, amely elsősorban légzési és emésztési problémák esetén javallt.
Az első palackozó

A forrás már 1374-ben ismert volt Áldó-kút néven.
A falu a török időkben elnéptelenedett, és a kút is betemetődött.
Az 1750-es években a község tulajdonosa a neves költő, báró Amade László (1703-1764).
Amadé Máté nyitotta meg újra 1742-ben, ezután nem sokkal a víz kereskedelmi forgalomba is került és nagy sikert aratott.



Nevezetességei
Mohai Ágnes víz: évszázadok óta ismert kalcium-magnézium-hidrogén-karbonátos, de nátriumot és káliumot is tartalmazó ásványvíz, mely elsősorban légzési és emésztési hurutos
bántalmakra ajánlott. (Nevét Bajzáth Ágnesről, a birtokos család tagjáról kapta 1880 körül).
A 18. század végén Bajzáth József  veszprémi püspök és udvari kancellár családja részére megvásárolja Mohát, s így kerül pészaki Bajzáth György tulajdonába, aki a 19. század elején:  „nem messze a mostani vasúti indóház fölött, 5 ölnyi mélységben fekvő forrást megásatta, azt faragott kövekkel kirakatá s melléje vendégházat építtetett, sétányt ültetett, annak használatát a közönség számára megnyitá, mi által, főleg a közel vidékiek számára, látogatott multatóhelylyé vált.”

A forráshoz vezető platánsor. (Eredetileg a birtokos család ültette a XIX. sz. végén)

 
Tikverőzés
Tikverőzés: minden évben húshagyókedden tartott vidám esemény, mely során a falu fiataljai korommal kenik be a lányokat, nőket.
  A tikverőzés minden évben Húshagyó Kedden kerül megrendezésre.
A fiúk, férfiak összegyűlnek a faluközpontban, és onnan elindulnak közösen tojást szerezni. Minden házhoz bekéredzkednek, a pajtákban összeszedik a tojásokat, a tojók fenekét megütögetik botjaikkal, és alaposan bekormozzák a szárnyasokat. A háziak adományokkal kedveskednek a tikverőknek, és rogyásig megrakott farsangi asztalok mellet látják őket vendégül. Este kezdődik a bál, ahol a faluban begyűjtött tojásból óriási adag rántottát sütnek, és a tikverők közösen fogyasztják el.
 A korom eltávolítása az arcról történhet szappannal, sminklemosóval, krémmel
.

Tikverőzők


                                    Temetőkereszt.

Magyarországon itt a legtöbb az egy emberre jutó kutyák száma.


Régi présház

2016. november 20., vasárnap

Csodaszép Magyarország 203. Fehérvárcsurgó

Károlyi Kastély


Fehérvárcsurgó

Amerigo Tot szülőhelye

Fehérvárcsurgó község Fejér megyében, a Móri járásban. A Móri-árok egyik meghatározó települése.
A falu védőszentje Szent Katalin, a Katalin-napi búcsút november 25. körüli vasárnapon tartják.
A megye északnyugati részén, a 81-es főút, a Móri-víz és a Gaja-patak mellett található település, regényes, szép vidéken.
Vasútállomás

Vonattal a Székesfehérvár–Komárom-vasútvonalon, autóbusszal a Székesfehérvár-Bakonycsernye-Zirc vonalon. A buszjáratok sűrűn járnak, a falu megközelíthetősége jó.
Neve a „csurgó” főnévből keletkezett, a település ugyanis valamikor egy csörgedező forrás vagy víznyerő-hely mellé épült. A „Fehérvár” előtag talán Székesfehérvár (Fehérvár) közelségére utal. Más feltevések szerint a község határában álló egykori várról, „fehér” előtagját pedig a Somogy megyében lévő Csurgótól való megkülönböztetésként kapta.

Kastélykert

A Móri-árok déli részén és a Keleti-Bakony lábainál fekvő közel 2000 fős település meghatározó épülete a Károlyi-Kastély.
Építtetője az a Károlyi György, aki nagylelkű adományával egyike volt a Magyar Tudományos Akadémia alapítóinak, és 1830-tól a reformmozgalom fő támogatói közé tartozott.
Az 1844-ben klasszicista stílusban emelt, s eredetileg 100 szobát, udvari kápolnát, számos szalont magába foglaló kastélyt Ybl Miklós tervei alapján romantikus stílusban átépítették.

Gaja-völgyi Tájmúzeum

A kastély parkjából igen szép kilátás nyílik a Gaja-patakra, a település határán fekvő víztározóra, amely a csurgóiak kedvelt fürdőző- és horgász helye.
Az 1971-ben létesített Fehérvárcsurgói-víztározó a falu egyik büszkesége, az ország egyik legszebb környezetben lévő tava.
Újdonság, hogy a WWF munkatársai hódok jelenlétére bukkantak a víztározó és a Gajavölgy közötti területen.
Fehérvárcsurgó híres szülötte a világhírű szobrász Amerigo Tot (Tóth Imre, 1909-1984).  Egyik korai alkotása, a Csurgói madonna megtekinthető a középkori eredetű – a 19. században átalakított – helyi római katolikus templomban, amelynek közelében 1997-ben emlékkövet emeltek a művész tiszteletére.


Amerigo Tot Múzeum

Amerigo Tot-emlékszobor, rajta a híres szobrász idézete:
"Soha nem hallgattam el, hogy csurgói parasztgyerek vagyok, ide tartozom, és azt hiszem ide fogok tartozni mindörökké."
A Károlyi-Kastély teljes felújítását 1991-ben kezdték el, az épület ma kulturális központ, valamint nemzetközi kert- és dísznövény-bemutató otthona.
Csurgói Madonna

Wekerle Sándor, hazánk első polgári származású miniszterelnöke jegyezte meg a településről, hogy "a csurgói káposzta magva külföldön is igen keresett árucikk".
Innen eredeztethető ez a falucsófoló:   "Csurgóiak nagy hasába, békát főznek káposztába."
Itt megjegyezhetjük azt is, hogy a környékbeli települések lakóinak is volt egy-egy humoros neve.     A Magyaralmásiak a tormások, a Sárkeresztesiek a savósok, a Csákberényiek a bugylisok, a Sörédiek a magbékások, a Zámolyiak a bornyusok, a Csurgóiak pedig a pulutykások.


Katolikus templom

A katolikus templom az 1700-1800-as években készült Szent Katalin tiszteletére, majd 1873-ban átépítették. Tornya a homlokzat előtt emelkedik. A templom szentélye a nyolcszög három oldalával zárul. Hajója síkmennyezetes. A templom nemrég díszkivilágítást kapott, így sötétben is teljes pompájában látható.
Református templom

A református temploma 1789-ben épült. Tornya homlokzat előtti, hajója síkmennyezetes, szentélye egyenes záródású.
Az evangélikus templomának alapkövét 1856. szeptember 25-én rakták le.

Táncsics Mihály, miután a takácsmesterséget kitanulta, először Fehérvárcsurgón állt munkába

Világháborús Emlékhely

2016. november 17., csütörtök

Csodaszép Magyarország 202. Vál

Ürményi Kastély


Vál

Tűzoltómúzeum

A Váli-víz partján fekvő község 2500 lelket számlál.
Vál története a csiszolt kőkorszakig nyúlik vissza, az itt talált régészeti leletek alapján már ekkor lakott hely lehetett.
A megye területe a hagyományok szerint az Árpád családbeliek birtoka volt a honfoglalás után. A falut Árpád „Vaál” nevű unokája kapta, róla nevezték el a települést..
Ürményi-Dreher Kastély

A környéket birtokló Ürményi családnak  1775-ben Mária Terézia adta birtokul a copf  stílusú Kastélyt.
Ürményi József országbíró 1824-ben római katolikus templomot építtetett a faluban, amely máig az egyik legjelentősebb klasszicista templomnak számít a megyében.




 
Római katolikus templom


A kegyúr márványszobra Ferenczy István, a templom freskóinak többsége Wágner József műve.
Az Ürményi család 1834-ben épített klasszicista Mauzóleuma a falu temetőjében található.



 
Ürményi Mauzóleum



Vajda János (1827-1897), Vál híres szülötte, a község melletti Vadász-völgyben álló erdészlakban töltötte gyermekkorának egy részét.
A költő emlékét a gondosan berendezett Emlékszoba, valamint úgynevezett Vajda-Emlékfa is őrzi.
Az 1944. évi Helységnévtár szerint Vál területe 7033 kat. hold volt, lakosainak száma 2879 fő, valamennyien magyar anyanyelvűek. Kültelki lakott helyek a következők voltak: Farkaspuszta, Gyűrűsaljpuszta, Mária-Annapuszta, Újhegy.
Helyi látványosságnak számít a Szent István téren található Tűzoltómúzeum.
1997-ben Vajda János halálának 100. évfordulójára felújították Vajda János szüleinek házát, s itt tartották a megemlékezést, melyen híres írók, művészek is részt vettek.

Vajda János szülőháza


 
Vajda János emlékház








„Odabenn a mély vadonban,
A csalános iharosban,
Félreeső völgy ölében,
Sürű árnyak enyhelyében
Óh milyen jó volna ottan,
Abban a kis házikóban,
Élni, éldegélni szépen,
Békességben, csöndességben”!


Nevezetességei:
·  Vajda János Emlékház A falutól kb. 3 km-re, az Antali erdőben található az a régi, de felújított kis erdészház, Vajda János gyermekkorának színhelye, melyet annyiszor megénekelt a költő. A ház falán lévő emléktáblát 1934 májusában helyezte el a Vajda János Társaság. Az emléktábla avatási ünnepségen jelen volt Móricz Zsigmond is, aki nagy tisztelője volt a költőnek.
·  Vajda János szobor Holló Barnabás alkotása a falu főutcáján található, 1908-ban avatták.
·  Ürményi-kastély Az épületben a török kiűzése után – egészen 1773-as feloszlatásukig – a komáromi jezsuiták rendháza működött, majd Ürményi József státusz-miniszter kapta ajándékba Mária Teréziától, a népoktatás terén szerzett érdemei elismeréseként. Ürményi József az addig földszintes épületre még egy szintet építtetett, s ekkor alakult ki ma is látható U-alaprajzú formája. A rossz állapotú kastélyt jelenleg nem használják. 

                                                                         
Tűzoltómúzeum és Községi emlékház
·  Az Ürményi család mauzóleuma 1834-ben épült. Kör alaprajzú, lapos kupolájú, felül világító ablakkal ellátott épület, melyhez lépcső vezet fel. A főpárkány alatt empire stílusú kő virágfüzérek húzódnak.
·  Római katolikus temploma 18191824 között klasszicista stílusban, torony nélkül épült. Építtetője a település földesura, Ürményi József volt. Az ország kilencedik legnagyobb templomának tartják, alapterülete 1170 négyzetméter. Szentélye kettős korinthoszi pillérű és oromzatú. 
                                                                                                                
Középkori templomtorony
·  Középkori templomtorony a római katolikus templom mellett.






Vadászház                       

2016. november 16., szerda

Csodaszép Magyarország 201. Mór

Lamberg Kastély


Mór

Az ezerjó városa

A város Fejér megye északnyugati területén, a Vértes és a Bakony hegységek között fekvő völgyben, a Móri-árokban helyezkedik el.
 
Vasútállomás


A tizenötezer lakosú város a térség gazdasági és kulturális központja.
A Móri-árkot és a Vértes oldalán fekvő települést már a rómaiak idején lakták.
Vajalpusztán egy nagyobb római villagazdaság (villa rustica) nyomaira bukkantak.
A török időkben elpusztult szőlőtőkesorokat a betelepített német lakosság és a kapucinus barátok újították fel, ők honosították meg a borvidéket híressé tevő ezerjót.
Bormúzeum

1758-ban Mór Mária Teréziának köszönhetően mezővárossá lett
A móri Vén-hegyen számos présház s a pincesor várja a látogatókat.
A móri Lamberg Kastély színes programoknak ad otthont.
A Fellner Jakab tervei alapján, 1765-ben épült barokk kastélyban ma a helytörténeti gyűjtemény mellett a németség néphagyományainak szentelt sváb szoba, illetve a városban született Wekerle Sándor (1848-1921) egykori miniszterelnök életútját bemutató kiállítás  is látogatható. 

Lamberg Kastély

1848. december 30-án Perczel Mór honvédtábornok és Jellasics horvát bán seregei a város határában vívták móri ütközetet, amely a magyar csapatok vereségével végződött.
A kastély a szőlészeti és borászati kiállításnak, valamint a Radó Antal Városi Könyvtárnak is otthona.
A móri születésű Lamberg Ferenc Fülöp az 1848-as forradalom idején a király által kinevezett teljhatalmú kormánybiztos volt, akit a pesti tömeg – hírt szerezve Jellasics közeledéséről – felkoncolt.

Petőfi: Akasszátok fel a királyokat: …”Lamberg szívében kés, Latour nyakán kötél…”





 
Magyar templom
Mór központjában áll a 18. századi copf stílusú Láncos Kastély, amely ma városháza.  Nevét az épület előtti kovácsoltvas kerítésről kapta.
A Széchenyi téren álló, 1701-es építésű barokk Kapucinus templom altemplomában lelt örök nyugalomra a Lamberg  család számos tagja.
A tér műemléke az 1787-ben emelt református templom, illetve a 48-as honvédek emlékműve is.
A Kecske-hegyen áll a Szent Orbán kápolna, az Orbán napi búcsú központja.



 
Vendel Kápolna




A Lamberg Kastélyt nyaralónak építették. Az 1810-es  földrengés jelentősen megrongálta. A barokk kastély első és hátsó homlokzatát rizalit, illetve sávos mintázat, erkélyét kovácsoltvas korlát, ablakait kovácsoltvas ablakkosarak díszítik.
Mór 1984-ben – akkor 100. magyar városként – városi rangot kapott
2002. május 9-én ebben a városban, a Dózsa György utcában történt a magyar kriminalisztika eddigi legvéresebb bankrablása, a köznyelvben csak „Móri bankrablásként vagy Móri mészárlásként” ismert eset, mely 8 halálos áldozatot követelt.

 
Szent Sebestyén szobor

Szent Sebestyén szobor, első pillanatra elárulja, hogy ezt a szobrot Mór község lakói a nagy pestis emlékére állították 1739-ben.
Votív jellegű a Vendel-kápolna, melyet 1746-ban a három évvel azelőtti marhavész emlékére építtetett a Lamberg-uradalom jószágkormányzója. 
Régi sváb pince





Bormúzeumban

2016. november 13., vasárnap

Csodaszép Magyarország 200. Csókakő

Csókakő
Csókakő

Fenséges panoráma

Csókakő a Vértesben helyezkedik el közel Mórhoz. Többféleképpen megközelíthető: Budapest felől az 1-es főútról Bicske felől, Bodmér, Vértesboglár, Csákvár, Csákberény, Söréd vonalon, illetve Győrből vagy Székesfehérvár felől a 81-es úton. A bekötőút Mór és Söréd között található Északi irányban a 81-es útról.
Csókakői vár

A legnagyobb látványosság a Csókakői vár ami a település felett egy sziklatömbön helyezkedik el. A vár 479m magasan egy sziklatömbön épült és már a török időkben is megvolt. A várat már 1299-ben is említik egy dokumentumban. 

 
 
A vár alatti terület


A település végén levő területről a várba némi erdei séta és jó pár lépcsőfok megmászásával lehet feljutni.
A vár alatt egy szabadidős tevékenységre, kikapcsolódásra kiválóan használható sík rész helyezkedik el, tűzrakó-hellyel, padokkal, parkolóval és nagyméretű sportolásra alkalmas füves területtel. Ott jártunkkor sokan voltak itt, de nem volt zavaró a tömeg nagysága.


 
Erdős rész

Komoly erdők vannak a közvetlen közelben ahol jókat lehet túrázni, és a tájban gyönyörködni.
A Vértes területe több, mint 300 km2. Több barlang (Gánti, Csákvári, összesen 72 barlang) és vár (Várgesztes, Vitányvár) is található itt. A hegység legmagasabb pontja a Nagy Csákány a maga 487 méteres magasságával.
A Vértes erdei, völgyei kedvelt célpontok a turisták és természetjárók körében, a túrázás egyből a falu végén elkezdhető. A terület a Vértes natúrparkhoz tartozik, amely számos természeti értékkel büszkélkedhet, többek között számos ritka ragadozó-madár (kerecsensólyom, sasok) lelhető fel a területen.
A Fehérvárcsurgói tározó szintén nagyon közel van, ami az egyik legszebb tó a Vértesben, és komoly horgászparadicsomnak számít.
A 13. században, a tatárjárás után a Csákok birtokán épült vár – a végvár-rendszer egyik fontos részeként – egykor bevehetetlen volt, ám ma igen romos állapotban vár felújításra.

Római katolikus templom

A várat felkeresők jutalma a Vértesre nyíló igen szép kilátás.
Falainál minden év szeptemberében várjátékokra kerül sor.
Csókakő az Országos Kéktúra útvonalának része.

Az 1241-es tatárjárást valójában „mongoljárásnak” kellene nevezni.
Az „igazi” tatárokat a 13. század elején a mongol vezér, Dzsingisz kán leigázta, s népével egybeolvasztotta.





 
Helyreállítás



Átadták a Csókakői vár kápolnáját, ezzel újabb nagy lépést tett a Csókakői Várbarátok Társasága (és mindenki, aki segíti munkájukat !) a vár  - akár - teljes rekonstrukciója felé. Ebből az alkalomból idézzük fel a vár történetét, leírását és röviden szólunk a feltárásról. 
A felső vár meghatározó eleme a szabálytalan trapéz alakú, legalább három szint magas öregtorony.
Ehhez nyugatról kapcsolódott a kétrészes palotaszárny. Az öregtorony felőli része lakószoba méretű, a másik csak kamraféle, bástya, vagy kétszintes torony lehetett. Az öregtorony és a palota épületétől délre terült el a szabálytalan téglalap alakú várudvar.

A feltárások nem mutatták ki, de egy 1690-es vázlatrajzon látható egy mecset is, amelyet Evlija Cselebi is említ útleírásában.
Trianoni emlékmű
 
Horthy Miklós mellszobra

                    









Vendégház

2016. november 11., péntek

Csodaszép Magyarország 199. Lovasberény

Cziráky Kastély


Lovasberény

Cziráky kastély

Lovasberény a Velencei-hegység északi lábánál fekszik. Megközelíthető a SzékesfehérvárBicske (811-es főút) útvonalon, vagy a CsákvárVelence útvonalon.
A község neve egy 1302-ben kiadott oklevélben bukkan fel Lowazberen (Lovászberény)
A termékeny sík- és dombvidéket, amelyet a Rovákja-patak szel át, a Krisztus születése előtti 2. évezredben már gondolkodó, alkotó népek lakták.
Cziráky kastéy

A Velencei-hegység és a Vértes találkozásánál fekvő 3000 fős település legismertebb nevezetessége a klasszicista stílusú Cziráky-Kastély.
Az eredetileg 17. századi kastélyt Cziráky György megnagyobbíttatta, Cziráky Antal 1820-ben klasszicista stílusban átépíttette, majd a 19. század elején Ybl Miklós újította fel.
A ma kissé elhanyagolt állapotú épület – kiváló akusztikai adottságainak köszönhetően – hangversenyeknek, különböző kulturális rendezvényeknek, időszakos kiállításoknak ad otthont.
A kastélyt körülölelő közel 120 hektáros, növénykülönlegességekkel teli védett angolpark és a mesterséges tó nem alaptalanul vonzza a turistákat.
A kastély látogatásához a gondnoknál kell jelentkezni.
Székesfehérvár irányából beérve a faluba, bal kéz felől két zord kőoroszlán fogadja az ideérkezőket. Ezek őrzik a kastélyhoz vezető bejáratot.
Mária kápolna

A park fái között előbukkanó hófehér kápolna 1770-ben épült.


Tűztorony










Látnivalók:
Tűztorony      

Református templom







 Református templom      Katolikus templom        Mária-kápolna
Izraelita temető      Katonai temetők      
Lenke Galéria      Kápolna



 
Katolikus templom











Hősi emlékmű

Hősi Emlékmű:
Az I. világháború első két esztendejében közel 400 fő vonult hadba a faluból, majd ez a szám elérte a 750-et. A frontokon és a hadifogságban 137-en hunytak el.
Az áldozatoknak emelt emlékművet 1939. július 2-án avatták fel és ekkor szentelték fel a gróf Cziráky Lászlóné adományozta országzászlót.
Az emlékművet Róna József szobrászművész, Lovasberény szülötte készítette.

 



 
Faluház
Csikváry  Faluház:   
A Lovasberényi Faluvédő Polgári Kört, rövidített nevén a Falukör egyesületét 1993-ban helyi fiatalok alapították



 
Cziráky körpince