2016. július 31., vasárnap

Csodaszép Magyarország 149. Devecser

Kastélypark (megjelölve!)


 Devecser

Csodás kastélykönyvtár
Város a  Bakony nyugati szélén, a Torna-patak mellett.
Megközelíthető a 8-as számú fő közlekedési úton, vagy a Székesfehérvár–Veszprém–Szombathely-vasútvonalon.
A mindig is forgalmas utak mentén fekvő szép kisváros képét a mai napig a gótikus és reneszánsz hangulatú  VÁRKASTÉLY  határozza meg, amely a 15. században, a Csoron (Choron) család birtokán már állt.
Középkori emlékként látható a kőkereszt, a felvonóhíd kapunyílása, s ugyancsak megtekinthetők a külső falak támpillérei.
Kőkereszt

Az épület területének nagy részén ma az egyedülálló szépségű kastélykönyvtár található, az előtérben a költő, Nagy László bronz mellszobrával, a termekben reneszánsz emlékekkel.
A kastélyban hangversenyeket adnak, a kastély udvarán májusban rendezik meg a devecseri ünnepi heteket.



Devecseri vár (Esterházy kastély)









A város mai területén öt középkori falu volt: Devecser, Kisdevecser, Szék, Meggyes és Patony.
Devecser régi magyar személynév volt, de tulajdonosa ismeretlen. Később birtokosai már a faluról nevezték el magukat
1882. szeptember 5-étől 1884. január 20-áig itt volt segédtanító Gárdonyi Géza. Ez idő tájt jelentek meg első írásai a különböző dunántúli lapokban.
Látnivalók
Devecseri vár más néven Esterházy-kastély
Máltai kert, Makovecz Park
 

Makovecz Imre által tervezett Újjászületés Ökumenikus Kápolna.
A kápolnabejárattal szembeni falon Kun Éva képzőművész táblaképe látható

Magyar lakótelep: A vörösiszap katasztrófát követő újjáépítés során 2010. októbere és 2011. júliusa között Kós Károly Egyesülés keretében Turi Attila és Zsigmond László építészek tervei alapján épült. A lakótelephez orvosi rendelő és Máltai kert, sport és játszótér is kapcsolódik.

 
Szentkút    

Szentkút, más néven Kolontári Szentkút, amely Devecser területén található. Egy 1805-ös feljegyzés szerint már az 1700-as években is rendszeresen jártak ide zarándokok, és hittek a kút vizének                gyógyerejében







Magyar lakótelep

2016. július 28., csütörtök

Csodaszép Magyarország. 148 Ajka

Jézus Szíve Templom


Ajka

Kristályüvegek

Az ajkai kristály közel 130 éves múltra tekint vissza;  méltán szerezte meg és őrzi világhírét.
Az üzemet 1878-ban alapította Kossuch János, miután a Zichyek idetelepítették az Urkúti üveghutát.
Az egyedi megmunkálású, művészi színvonalú termékek hamar ismertek lettek a nagyvilágban: az 1900-as és 1904-es párizsi ill. St Louis-i világkiállításon egyaránt aranyérmet szereztek.
Jelenleg több mint 1500 ember készít káli és ólomüvegből kelyheket, poharakat, illetve igényes, művészi színvonalú dísztárgyakat mintegy húsz színárnyalatban.
A mai napig kizárólag kézi munkával, hagyományos szájjal fúvással készülnek az ajkai üvegtermékek.
Múzeumkert

Az Alkotmány utcai üzemet csoportosan, előre bejelentve lehet látogatni.
A KRISTÁLYMÚZEUMBAN az üveggyártás története is megismerhető.
Az egykori bányatelep, majd ipari város főterén álló városi múzeumban a helytörténeti kiállítás mellett az Ajkához kötődő hírességekről szóló gyűjtemény is megtekinthető. A Borsos Miklós szobrászművész, Molnár Gábor utazó, Braziliai őserdő kutató,  illetve Fekete István író ajkai tartózkodása emlékére rendezett kiállítás látható itt.
Borsos Miklós díszkútja é Flóra elnevezésű szobra a főtéren tekinthető meg.
Park


Az üveghuta olyan műhelyt jelent, ahol hagyományos módon, szájjal fúvással készítik az üvegtárgyakat. Először több, mint 1000 fokra felforrósítják az alapanyagot, majd a fúvócsövön keresztül kifújják az üveget. Az üveg-lufit egy fasablonba teszik, hogy megkapják a kívánt formát.
Ezt először hűteni majd csiszolni illetve díszíteni kell.
A csiszolómester a mintát rárajzolja az üvegre, ezután történik nagy kézügyességgel, gyakorlattal a finom-csiszolás.
A színeket különböző oxidokból nyerik
(arany-oxid, réz-oxid stb).
Csónakázó tó

Az 1959 óta városi rangú, több, mint 30000 lakosú Ajka színfoltja a VÁROSLIGET, benne e a csónakázótó és az uszoda.
A tavat szegélyező parkban Borsos Miklós Fekete Istvánt ábrázoló mellszobra és Samu Katalin állat-mese figuráit mintázó szobrok.
A  BÁNYÁSZATI  MÚZEUMBAN a hajdani bányászat tárgyi és írásos emlékei láthatók.
Egyéb látnivalók, a barokk stílusú katolikus templom (1783), a barokk evangélikus templom a Hősök terén és a gyönyörű parkerdő a Csingervölgyben.
Magyarpolányi kálvária

2016. július 26., kedd

Csodaszép Magyarország 147. Városlőd

Iglauer Park


Városlőd

Szép kerámiák

Városlőd, Veszprém megyében. Az országos kéktúra egy részlete. A 8-as főút és a 83-as PápaGyőr-műút elágazásától egy észak–dél irányú völgyben hosszan elnyúlva fekszik a Bakony egyik legmegkapóbb természeti szépségekkel megáldott települése. Autóval, busszal a 8-as főútról közelíthető meg. A helyközi járatok Ajka, Pápa és Veszprém felől is bejönnek. A távolsági járatok az elágazóban megállnak.
Városlőd - Kislőd

Vonattal elérhető a MÁV 20-as számú Székesfehérvár–Veszprém–Celldömölk–Szombathely-vasútvonalán. Van egy Kislőddel közös vasútállomása a falutól kb. 2 km-re, és egy megállója a faluban. A személyvonatok megállnak.

Városlőd eredeti, a középkor folyamán használt neve Leveld/Lövöld volt. Mivel a 13. századi okleveles adat szerint (1270: Lueld, 1274: Leveld) a települést erdőőrök lakták, valószínű, hogy neve a lő igével függ össze, s így ma is egykori lakóinak foglalkozására utal.

Emlékpark

Városlőd elsősorban az itt készülő kerámiáról vált ismertté.
A település középkori múltjához szervesen hozzátartozik az I. Lajos által 1347-ben alapított karthauzi kolostor, melynek romjai még ma is láthatók a Fő-téren álló katolikus templom mellett.
Itt állította össze az Érdy-kódexet a Karthauzi Névtelenként ismert szerzetes.

Mátyás király híres könyvtárnak kincse egy ősnyomtatvány, az úgynevezett Lövöldi Corvina volt. I. Mátyás magyar király 1480. január 25-én felesége, Beatrix királyné és annak bátyja, Aragóniai János pápai követ társaságában meglátogatta a városlődi (lövöldi) karthauzi kolostort. A lakoma után a király súlyosan megbetegedett, de a gondos ápolás gyorsan meggyógyította. Ekkor hálából a pénzbeli adomány mellett egy könyvet is adományozott a szerzeteseknek, az úgynevezett Lövöldi Corvinát, amelyet ma az esztergomi székesegyház könyvtárában őriznek.
Róm. kat templom

A török veszedelem csaknem teljesen elpusztította a települést. Mivel azonban a munkák elvégzéséhez, földműveléshez munkaerőre volt szükség, Gróf Eszterházy Imre püspök nagyarányú betelepítésének köszönhetően a környék is benépesült. Az 1720-as években a kolostori romoktól keletre a Mainzi választófejedelemségből németek érkeztek, ez volt Városlőd, míg innen nyugatra bajor és cseh nyelvterületről érkeztek letelepülők, ennek a településnek a neve Pille lett (Pila cseh nyelven deszkametszőt jelent). Mindegyik településnek volt szalmával fedett fa temploma, különálló haranglábbal, temetővel. Ezért van Városlődön ma is két temető. 20 év alatt a két település szinte összenőtt. Ezért Padányi Bíró Márton püspök 1747-50 között megépíttette a római katolikus Szent Mihály-templomot. A torony csak 20 évvel később épült.
Nagyon sokáig két oldalajtaja volt a templomnak. Szóbeszéd szerint az alsó falusiak a nyugati, míg a felső falusiak ezen a keleti ajtón érkeztek a templomba. 
Fő tér
 
Két szobor Szent Antalt és Szent Terézt ábrázolja. A jelenlegi orgonát 1930-ban építették. 2011-ben lett nagy összefogással felújítva. A toronyban három harang lakik: egy 310, egy 114 és egy 18 kg-os; ez utóbbi a lélekharang.
Hölgykő vára vagy „Herend vára” a mai Csehbánya és Városlőd között található, a Csigahegynek (más néven Schlossberg) nevezett, észak-déli irányú hegyvonulat északi meredek nyúlványán, a Torna-patak keleti ága által északról fél körívben közrefogva.
Hölgykő neve a magyar „hölgy” (jelentése hermelin) és a hegyi váraknál szokásos kő szó összetételéből származik.
Nevezetességei
Hölgykő vára, a település külterületén található várrom
Helytörténeti gyűjtemény
Német nemzetiségi tájház
Római katolikus templom
Kálvária
Majolika
Hölgykő vára

Alpesi faház
 
Napórás ház
Kálvária hegy  

2016. július 24., vasárnap

Csodaszép Magyarország 146. Herend

Porcelánmúzeum


Herend

 Világhírnév


Herend a 8-as főút és a Székesfehérvár–Veszprém–Szombathely-vasútvonal mentén, az Északi- és Déli-Bakony találkozásánál, a Herend-Szentgál medence közepén fekszik, 341 méter tengerszint feletti magasságon. Átfolyik rajta a Séd patak, de az országút nem vágja ketté.
Nehéz lenne válogatni
Nevét világszerte ismerik porcelángyárának köszönhetően.
Már Fényes Elek (1807–1876) országleírásában oly jelentősnek vélte a települést, annak ellenére, hogy puszta volt, a veszprémi járás községei között önálló szócikket szentelt neki.
Herend neve aligha lenne világszerte ismert, ha 1826-ban Stingl Vince nem hozta volna létre itt a porcelánmanufaktúrát, és ha a Fischer Mór által alapított dinasztia nem alkotott volna maradandót a porcelánművészet területén.
"Herendiek"

Kossuth szerint a herendi kerámiák egy hercegi asztal igényeinek is megfelelnek.
Fischer Mór, aki az eladósodott Stingl Vincétől megvette a gyárat, számos magyar   előkelő család asztalára készített étkészleteket és különböző dísztárgyakat. 
Ferenc József nemesi címet adományozott neki, aki ezután felvette a  Farkasházy nevet.


Porcelánium

A Porcelánművészeti Múzeummal szemben, a kemence formájú Porcelániumban a látogatók végigkísérhetik a porcelánkészítés fázisait.
Herend ugyancsak a porcelánhoz köthető nevezetessége a római katolikus templom. Az épületben található – a világon egyedüliként – az úgynevezett porcelánablak, amely II. András király lányát, Árpád-házi Szent Erzsébetet ábrázolja.

A manufaktúra világhírét az 1851-es londoni Crystal Palace (kristálypalota) megrendezett világkiállítás hozta meg.
viktória angol királynőt annyira lenyűgözték az egyedi tervezésű lepkés, virágos edények, hogy a windsori kastély számára egy teljes étkészletet rendelt.
A minta Queen Victoria nevet kapta és ma is a legjellegzetesebb herendi motívum.
Porcelánfestés
Napjainkbn a vendégek száma eléri az évi hatvanezret.

A porcelán szó egy tengeri kagyló olasz neve. Marco Polo ehhez hasonlította a kínai porcelánt.
1709-ig titok volt a készítése, emiatt kapta a „fehér arany” nevet.
A település 1999. július 1-jétől városi rangot kapott.
A bejárat felett

Látnivalók
Porcelánmúzeum (1964 óta)
Porcelanium épületegyüttese (1999 óta): Minimanufaktúra, Apicius Étterem és Kávézó, Viktória Porcelánbolt








Porcelánablak



Római katolikus templom a porcelánablakkal
litofán kerámia - öntött vagy nyomtatott képpel díszített mázatlan fehér porcelán. A kép általában egy festmény reprodukciója, amely a rajta átvilágító fényben ...

Litofán ablak                          

2016. július 23., szombat

Csodaszép Magyarország 145. Szentgál

Vasútállomás

Iskola

Szentgál

Az ősember nyoma

A Herend szomszédságában (Veszprémtől 16 kilométerre), festői szépségű hegyek között fekvő ősi település egyike azon kevés falvainknak, amelyek sohasem néptelenedtek el.
Szentgál a Dunántúlon, Veszprém megyében található. A 8-as számú fő közlekedési úton haladva Veszprémtõl Nyugatra tűnik fel Szentgál táblája. Innen még 3 km-t kell haladni a bekötőúton, hogy a községbe érjünk...
Szentgál

A Bakony erdei veszik körül. Az erdőt, amely a falut teljesen körülvette és szinte elzárta a külvilágtól, a hosszú évszázadok során nagyon megritkították.
Vasúton megközelíthető a Székesfehérvár–Veszprém–Szombathely-vasútvonalon.
Nevét a hagyomány szerint egy Sankt Gallenből ékezett térítő papról kapta, aki Géza megbízásából járt a környéket, amely a királyi vadászok faluja volt.
A monda szerint a falu alsó részén, a mai katolikus templom mellett volt egy barlang és az első lakos egy remete, abban lakott. Mivel Gál nevű volt és ez az ember szent életet élt, így alakult ki a falu neve.

Tiszafa

A falu nevezetessége a Miklóspálhegy és a Balog-szeg északnyugati oldalán található ŐSTISZAFÁS ERDŐ, amely Európa legnagyobb őshonos tiszafása.
A Mecsek-hegy oldalában található a KŐ-LIK barlang és a TŰZKÖVES barlang, ahol ősemberre utaló nyomokat, valamint réz-, bronz- és római kori leleteket találtak.
Szépek a nagyteremben található cseppkövek is.
Mindkét terület engedéllyel, kísérővel látogatható.
Jártál-e már valaha a szentgáli tiszafásban?  Amíg el nem látogattál oda, talán el sem tudod képzelni kedves olvasó azt a hangulatot, amikor több mint százezer különböző korú tiszafa vesz körül – mint a szentgáli erdő esetében. (t.zs.)

A tiszafás természetvédelmi terület, nagysága 213 hektár. Kezelő: HM VERGA Rt.

Kapcsolódó hiedelmek:
A tiszafa mérge télen fejti ki hatását leginkább, ekkor négyszer több a taxin koncentrációja, mint nyáron. Mérgező volta a régiek hite szerint megnövelte a fájából készült íjak erejét. Mindazonáltal nem csak borús képzetek fűződtek hozzá. Sírok díszeként nemcsak a halálra emlékeztetett; örökzöld és igen hosszú életű lévén az "örök életet" is jelképezi
KŐ-LIK: Az indított túrák száma naponta legfeljebb 10, ezen belül az alaptúrák maximális napi száma 5, az extrém túrák maximalizált napi száma ugyancsak 5.

Kő-lik

Barkóca berkenye









Miklós Pál -hegyi kilátó 

Tűzköves barlang:
Szentgál vasútállomásától nyugati, északnyugati irányban körülbelül 630 méternyire egy nem működő kőbányában nyílik a Tűzköves-hegyen. Két bejárata is van, mindkettő a sziklafal aljában található. Kora jura (liász) kori tűzköves mészkőben alakult ki. Ráccsal lezárták, csak engedéllyel látogatható.




2016. július 20., szerda

Csodaszép Magyarország 144. Sümeg

Sümegi vár


Sümeg

Látványos várjátékok
A Bakony délnyugati szárnyán, a Tapolcai-medencét a Kisalfölddel összekötő völgyben helyezkedik el. Délről Tapolca határolja.
A városon áthalad a 84-es főút, amely a Sopron felől Balatonhoz vezet. Közúton Győrből, Zalaegerszegről és Veszprém irányából közelíthető meg, de Nyiráddal is egy mellékút köti össze.
Sümeg vasútállomása a Balatonszentgyörgy–Tapolca–Ukk-vasútvonalon található. Az Ukk–Sümeg szakaszt 1888-89-ben, a Sümeg–Tapolca közötti vonalszakaszt 1891-ben építették meg.
Sümegi vár

Sümegen áll a Dunántúl legnagyobb, hazánk egyik legjobb állapotban megmaradt vára, amely soha nem került török kézre.
Sümeg ma a turisták kedvelt helye, ahol változatos programok idézik fel a lovagkor hangulatát.

A közel kétezres lélekszámú városka 20 kilométerre fekszik a Balaton északi partjától.
Sümeg legvonzóbb látványossága a város feletti vár (amely a 270 méter magas hegy tetején áll), de magában a városban is számos látnivaló várja az érdeklődőket.
A várról először 1282-ben tesz említést egy oklevél.
A kezdetben csak egy Öregtoronyból álló várat a 15. század közepén bővítették először, és 1526 után kezdték megerősíteni.
A töröknek sikeresen ellenállt, s miután Veszprém 1552-ben török kézre került, a püspök –
hivatalával együtt -  a sümegi várba menekült.
Ezt követően a település kétszáz évig püspöki székhely maradt.
1701-ben tűzvész pusztított, 1705-ben a kurucok kezére került, 1709-ben az osztrák seregek vették birtokba, 1713-ban hadgyakorlat közben történt robbanás során részben elpusztult.
Plébánia templom


Sümeg főterének meghatározó épülete a püspöki palota és a szomszédságában található plébániatemplom:
A 31 szobás palota ma felújításra vár, de egy része látogatható.
A bormúzeumban egy több száz éves pince látható eredeti állapotban.
(A palackos borok egy része vásárolható).
A plébániatemplom oltárképe bravúros technikával, érzelmekkel telítetten, élénk színekkel készült. Az Ó- és Újtestamentum jeleneteit ábrázoló barokk freskó, hazánk egyik legjelentősebb emlékeként nyilvántartott, ami miatt a templomot a magyar Sixtus-kápolnának is nevezik.

Kisfaludy Sándor szülőháza ma a városi múzeumnak ad otthont.
A költő és feleségének, Szegedi Rózának síremléke a Tapolca felé vezető út mentén fekvő temetőben látható.




A templom belsőtere
A plébániatemplom festésekor a festő – Franz Anton Maulbertsch – önmagát is belekomponálta.   Aláírása a szentély oldalszárnyán jobbra található, a Dávid képen sárgakaftános, térdelő férfi szintén a művész, a Pásztorok imádása képen pedig a tálcán sajtot kínáló alak a mester maga.








A várban hajdan lovagi tornákat rendeztek békeidőben, hogy legyen alkalmuk a kardforgatásra és, hogy a lovagok és persze a hölgyek előtt bizonyíthassák ügyességüket.
A lovagi cím nem volt örökölhető. Származástól, rangtól függetlenül bárki kiérdemelhette hősies cselekedetei révén.
Lovagi torna

Látványos bemutatók:
1989-től új várkapitánya lett a romos várnak, Papp Imre személyében.
A családi munkamegosztásban a várkapitány felesége a táncosok betanítója, a nagylány a vár népszerűsítésével foglakozik, a kisebbik lány a lovasság parancsnoka, az ifjú Papp Imre a várnagyi teendőket látja el.
Várjátékok

A történelmi lovasjátékaik már messze földön híresek. A látványos bemutatók után a kapitány földalatti lovagtermében fenséges lakomát tálal a vendégeknek.








Hotel Kapitány

2016. július 19., kedd

Csodaszép Magyarország 143. Komárom

Monostori erőd


Komárom

Az erődök városa
A szlovák-magyar határvonal mentén, Komáromban épült ki egykor a magyar Gibraltárnak is nevezett erődrendszer, amely joggal pályázik a világörökségi címre.

Nem hivatalosan Dél-Komárom város Magyarországon a Duna folyó jobb partján fekvő kulturális, idegenforgalmi és kereskedelmi központ. Népességszámot tekintve Komárom-Esztergom megye negyedik legnagyobb városa, és a Komáromi járás székvárosa. Komárom stratégiai helyen, a Duna 1768. folyamkilométerénél, a Vág és a Csallóközi Duna-ág torkolatánál fekszik. A Kisalföld keleti szélén elhelyezkedő város fontos közúti és vasúti csomópont.
 Közúton az Erzsébet híd, vasúton a Komáromi vasúti összekötő híd kapcsolja össze a Szlovákiához tartozó Komárommal, illetve Érsekújvárral.
A Budapesttől és Bécstől egyforma távolságra lévő várost a délre húzódó M1-es autópálya és a várost átszelő 1-es vasúti fővonal kapcsolja be a gazdasági vérkeringésbe.
Komárom állomás

Komárom egy ősidők óta fontos hadi és egy kereskedelmi útvonal metszés-
pontjában épült, s ez meghatározta a település újkori történelmét is.
Komárom ma virágzó kisváros, gyógyfürdővel és egyedülálló erődrendszerrel.

A Komárom név eredetére számos magyarázat született, de egyik sem bizonyítható minden kétséget kizáróan. Az elfogadottabb szerint a Kamar-Komar alak szláv személynévi eredetű. A közismert feltevés, ami szerint a szláv komár szó (magyarul szúnyog) adta a város nevét, vitatott. A Camarum név a latin aurum („arany”) szót rejtheti magában. Anonymusra hivatkozva egyes kutatók a kunok latin nevét (cumanus) veszik a név alapjául, mások szerint egy valamikori főispán nevéből származik. Alapy Gyula szerint a Kama folyó mellékéről származó törzsek adták nevét, s „vízkanyarulatot” jelentene.  Blaskovics József turkológus professzor véleménye szerint a magyarokhoz csatlakozott kabar nép nevéből származhat a Komárom név.
Komáromi erőd


Öregvár ostromára  1594-ben került sor, és bár a törökök elpusztították Rév Komáromot, maga az ostrom sikertelen volt. Ezt követően eredeti helyétől körülbelül 1 kilométerre nyugatra, a mai Erzsébet híd helyén lévő hajóhídnál épült újjá Rév Komárom, immár Szőny település részeként.
Rév Komárom 1777-ben elszakadt Szőnytől, és Új Szőny néven önálló községgé vált.
A trianoni döntésig a most „odaát” fekvő terület volt Komárom, s a most itteni rész az elővárosa.
Az eredeti városmag – Révkomárom -  a révhatáron túlra került.
Ott született Jókai Mór, Lehár Ferenc, s ott tanult Selye János a stresszelmélet kidolgozója, akinek nevét 2004-ben Komárnóban nyílt magyar nyelvű egyetem vette fel.
Erzsébet híd


A Duna és a Vág összefolyásánál épült vár a 15. században fényes reneszánsz palota volt, ahol Mátyás király és Beatrix királyné mindig szívesen tartózkodott.
A mohácsi csata után, a végvárrendszer részeként Bécs és Pozsony védelmét biztosította.
A 16. században a vízivár helyén itáliai mérnökök építették az Öregvárat, majd később az Újvárral bővítették ki.



A mai Komárnót háromszor veszítette el a város.
Először 1919-ben lerohanta a csehszlovák hadsereg,   másodszor 1920-ban a trianoni szerződés hatására.
1938-ban visszacsatolták, ám a második világháború utáni rendezés nyomán harmadszor is Csehszlovákiához került.
A két városrészt összekötő Erzsébet-híd szimbolikus jelentőségű.
Már az uniós csatlakozás előtt személyigazolvánnyal át lehetett járni Komárnóba, ahol az utcán, üzletekben, éttermekben sokan beszéltek magyarul.

Gyógyfürdő

A városháza alagsorában dr. Juba Ferenc hajóskapitány gyűjteményéből  Tengerészeti múzeum nyílt (1987-ben).
1965-ben len áztatásához kerestek vizet, amiért 1263 méter mélyre fúrtak le, ahonnan 59 Celsius-fokos gyógyvíz tört fel.
A vízzel nem lent áztatnak, hanem fürdőkomplexumot alakítottak ki.
A termálvizű medencék mellett mini-golfpálya és kemping-szauna várja a vendégeket.
Révkomárom


A vár erődjellegét 1809-ben I. Ferenc császár fedezte fel, amikor Napóleon seregei elől kényszerűségből ide menekült.
Ekkor ismerte fel a vár különleges földrajzi adottságait és parancsba adta, hogy itt épüljön a birodalom és Közép-Európa legnagyobb erődrendszere.




Klapka György  
 
Városháza